Peru

Peru La Palma (Chirinos)

Çiftlikler La Palmera, La Pina, La Naranja & Laurel
Çeşitler Caturra, Mundo Novo, Pache, Typica, Caturra ve Catimor
İşlem Tamamen yıkanmış, Afrika yataklarında kurutulmuş
Rakım Deniz seviyesinden 1.750 ila 1.800 metre yükseklikte
Çiftlik Sahibi Ismael Alarcon Mirez ve Leonilda Cotrina Herrera
Şehir La Palma
Bölge Cajamarca
Ülke Peru
Toplam çiftlik büyüklüğü 7 hektar
Kahve için ayrılan alan 5 hektar

Bu kahve çekirdekleri  2 küçük çiftçi tarafından üretilmiştir: Ismael Alarcon Mirez & Leonilda Catrina Herrera. Her ikiside Cajamarca, Peru'da küçük ölçekli üreticilerle çalışan El Santuario Derneği üyesidir. “La Palma” ismi, her iki üreticinin çiftliğine en yakın kasaba olduğu için seçilmiştir. Ismael’in çiftliği, burada yetişen yerel bir ağaç olan La Palmera’ dan dolayı  bu isimle anılmaktadır. Leonilda'nın çiftlikleri de La Naranja (Portakal Ağacı), La Pina (Ananas) ve Laurel de arazisinde yetişen meyve ağaçlarından dolayı bu isimlerle anılmaktadır.

Ismael 29 yaşındadır  ve tüm hayatı boyunca kahve üretimi ile uğraşmıştır. Düzenli olarak kahvesini (Ocak ve Ekim) eker ve Eylül ayının sonunda toplar. Çoğu yıl hasat mayıs ayında başlar ve ekim ayında biter.

Leonilda Cotrina Herrera 30 yaşındadır. Kocası ve üç çocuğuyla birlikte La Palma kasabası yakınlarında yaşamaktadır. Ailesine verdiği tüm desteği tamamen kahve üretiminden sağlamaktadır.

Leonilda'nın çiftliği biraz daha yüksek bir kotta olduğu için, ekim faaliyetleri Ismael’i bir ay kadar geriden takip etme eğilimindedir.  Bu sebeple Leonilda genellikle Kasım ayında hasadı sonlandırır.

Hem Ismael hem de Leonilda, kahvelerinin doğallığını korumak için aynı katı hasat ve işleme yöntemlerini kullanırlar. Hasat sırasında sadece olgunlaşmış kirazlar seçilerek elle toplanır. Kahve, çiftlikte bulunan mekanik bir pulper kullanılarak aynı günde küspe haline getirilir. Daha sonra, yaklaşık 18 saat boyunca (ortam sıcaklığına bağlı olarak) bir teneke tankta mayalanmaya bırakılır ve ardından temiz su içerisinde yıkanır.  Hem Ismael hem de Leonilda, çekirdekleri kurutmak için “African beds’’ oluştururlar. Temiz parşömen burada ya iki hafta boyunca ya da nem % 11.5-12 seviyesine ulaşana kadar düzenli olarak çevrilerek kurumaya bırakılır.

Leonilda ve Ismael, yeni kurulan “Finca Santuario SA” 'nın üyeleri ve müşterileri olmaktan mutluluk duymaktadırlar- Finca Santuario  Cajamarca Peru'da çok sayıda küçük çiftlikten oluşan bir kahve işletmesidir.  Katılan çiftliklerin hepsi küçük olsa da  (ortalama olarak yaklaşık 5 hektar ) bütün grup tarafından temsil edilen kahve ekimine ayrılmış alan, toplamda yaklaşık 250 hektardır. Bu nedenle üretim potansiyeli açısından önemlidir.

Santuario'nun uzun vadeli hedefleri arasında yüksek kaliteli Caturra, Typica ve Bourbon çekirdeklerinin sayısının artması yer almaktadır. Santuario, Peru'nun en yoksul ama aynı zamanda gelecek vaat eden semtlerindeki üreticilerin sürdürülebilir pazarlar bulmalarına ve geçimlerini iyileştirmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.