Rwanda

Rwanda Buf Remera

Yıkama İstasyonu Buf Remera (çeşitli toplama noktaları)
Çeşitler % 100 Red Bourbon
İşlem Tamamen yıkanmış & raised beds de güneşte kurutulmuş
Rakım
Yıkama İstasyonu Deniz seviyesinden 1,935 metre yüksekte
Çiftlik Deniz seviyesinden 1,750 - 2,100 metre yüksekte
Çiftlik Sahibi Epiphanie Mukashyaka
Şehir Butare ve Cyangugu
Bölge Gasaka Sector, Nyamagabe District of Southern Province
Ülke Rwanda
Çiftliklerin ortalama büyüklüğü 25 hektar
Ödüller (Tüm yıkama istasyonları) 2008, # 7, # 18 & # 23 COE Ruanda
2011, # 23 & # 36 COE Ruanda
2012, # 7, # 12 & # 19 COE Ruanda
2014, # 14 & # 24 COE Ruanda

Bu % 100 kırmızı bourbon kahve çekirdeği , Rwanda'nın güneyinde, deniz seviyesinden 1,935 metre yükseklikte Buf Café'nin Remera yıkama istasyonunda işlenmiştir.

Buf Café, 2003 yılında, dinamik bir iş kadını olan ve Ruanda’nın kahve sektöründe sayısız kadın girişimcinin ilham kaynağı olan Epiphanie Mukashyaka tarafından kurulmuştur. Buf şimdi Epiphanie ve işlerini yürütmek ve genişletmek için giderek daha aktif bir rol üstlenen oğlu Samuel Muhirwa tarafından yönetilmektedir. ‘Buf’ ismi yıkama istasyonlarının bulunduğu bölgenin eski adı olan ‘Bufundu’ dan gelmiştir.

Buf Café şu anda üç yıkama istasyonuna sahiptir - Remera, Nyarusiza ve Umurage. Şu anda yerel ihtiyaca cevap verebilmek için dördüncü bir yıkama istasyonu inşa ediyorlar. 2003 yılında 500'den az çiftçiye hizmet veren şirket, şu anda Güney Ruanda eyaletinde 1069 unun kayıtlı üye olduğu 7,000 küçük çiftçiden kahve kirazları temin etmektedir. 2014 yılında Buf’un Remera yıkama istasyonuna sezon boyunca 674,392 kahve kirazı gelmiştir. Bu kahve kirazlarının  % 3'ü Epiphanie ve ailesinin sahip olduğu kahve ağaçlarından gelmiştir. Geri kalan miktar yıkama istasyonunu çevreleyen topluluk içindeki çiftçilerden gelmektedir.

Tüm Buf yıkama istasyonlarının işlerine gösterdiği özen ve titizlik çok etkileyicidir. Kirazlar sadece tam olarak olgunlaştıkları zaman elle toplanırlar. Akşama doğru kahve kirazları küspe haline getirilir ve mekanik pulper kullanılarak ağırlıklarına göre derecelendirilirler.

Kahve çekirdekleri gece boyunca (yaklaşık 12–18 saat) fermente edilir ve sonrasında yüzdürme kanalları kullanılarak ağırlıklarına göre tekrar derecelendirilir. (en ağır -  A1 - genellikle en iyisidir ) Ardından ıslak parşömen nem içeriğini stabilize etmek için yaklaşık 24 saat suda bekletilir.

Rwanda'daki çoğu yıkama istasyonunda olduğu gibi, Buf Cafe’de de elle ayrıştırmanın çoğunu kadınlar yapmaktadır.  Bu işlem iki aşamada gerçekleşir - kapalı ön kurutma masalarında ve kurutma masalarında gerçekleşir. Yıkanmış çekirdekler, ıslak fermantasyon tanklarından altı saat boyunca gölgede bırakıldıkları ön kurutma masalarına aktarılır. Daha sonra, çekirdekler yıkama istasyonunun yoğun kurutma masalarına taşınır ve yaklaşık 14 gün boyunca bekletilir (hava şartlarına bağlı olarak). Burada çekirdeklerin düzenli olarak arkalı önlü çevrilerek yağmurdan ve gün ortası güneşinden korunmaları, eşit kurumaları, hasarlı ve 'komik görünümlü' olanların lottan çıkarılması sağlanır. % 11 nem oranına ulaştıktan sonra çekirdekler, Remera’nın amaca uygun depolarında,  Kigali'deki kuru değirmende elle ayrıştırmadan  önce depolanır. Gelen her kahve çekirdeği, Buf’ın ihracat ortağı olan Rwashocco’nun Q-graderları  tarafından tadımı yapılır.