Rwanda

Rwanda Musasa Dukunde Kawa Late Harvest : Ruli & Mbilima

Yıkama İstasyonu Musasa Ruli & Mbilima
Çeşitler % 100 Red Bourbon
İşlem Tamamen yıkanmış ve raised beds de kurutulmuş
Rakım
Yıkama İstasyonu Deniz seviyesinden 1,999 - 2,020 metre yüksekte
Çiftlik Deniz seviyesinden 1,700 - 2,000 metre yüksekte
Çiftlik Sahibi Musasa Dukunde Kawa Kooperatifi
Müdür Valens Ntezimana & John Bosco Habimana
Şehir Ruli & Rubyiniro
Bölge Ruli Sector, Gakenke District of Northern Province & Coko Sector, Gakenke District of Northern Province
Ülke Rwanda
Çiftliklerin ortalama büyüklüğü 25 hektar
Ödüller (Tüm yıkama istasyonları) 2008 # 13 Rwanda COE
2010 # 7 Rwanda COE
2011 # 24 & # 26 Rwanda COE
2012 # 18 ve# 25 Rwanda COE
2013 # 2 Rwanda COE
2014 # 8 Rwanda COE
2015 # 21 Rwanda COE

Musasa Dukunde Kawa Kooperatifi, Ruanda'nın kuzeybatısındaki engebeli arazide üç yıkama istasyonuna sahiptir. Kooperatifin ilk yıkama istasyonu olan Ruli, 2003 yılında Rwanda hükümetinden bir kalkınma kredisi ve USAID tarafından finanse edilen PEARL projesinin desteğiyle inşa edildi. Kooperatifin ikinci yıkama istasyonu olan Mbilima, 2005 yılında kooperatif tarafından ilk yıkama istasyonu Ruli'den elde edilen kazançlarla iki yıl önce inşa edildi. Ruli yıkama istasyonu deniz seviyesinden 1,999 metre ve Mbilima yıkama istasyonu da deniz seviyesinden 2,020 metre yükseklikte inşa edilmiş Rwanda’nın en yüksek yıkama istasyonlarıdır.

Musasa Dukunde Kawa şu anda üç yıkama istasyonuna sahiptir ve Rwanda’nın en büyük kooperatiflerinden biridir. Ruli 9 konteyner ihraç edecek büyüklüğe gelmiştir. Biz bu 9 konteyner arasından en iyi olan kahve çekirdeklerini seçmekteyiz.

Musasa Dukunde Kawa'nın çalıştığı küçük ölçekli üreticilerin çoğu bir hektarın dörtte birinden daha az bir ekim alanına sahiptir. Bu arazilerde her biri ortalama 250–300 kahve ağacına ek olarak mısır ve fasulye gibi ürünleri de ekip işlerler.

Musasa Dukunde Kawa Ruli & Mbilima'nın kahve işleme süreci boyunca gösterdikleri özen seviyesi çok etkileyicidir. Kirazlar sadece tam olarak olgunlaştıklarında elle toplanır ve daha sonra aynı akşamı kahve kirazları ağırlıklarına göre mekanik bir küspe makinesi kullanarak ağırlıklarına göre üç guruba ayırır.

Kooperatif kaliteyi geliştirme, iyileştirme ve güvenilirliği sağlamak için yaptığı büyük çalışmalara ek olarak, üyelerin geçimine büyük katkı sağlayan çeşitli sosyal programlara da sahiptir. Kahve yetiştiriciliğinde kalite ve verimlilik eğitimi ile birlikte okul ücretleri ödenmekte ve sağlık sigortası temin edilmektedir.